Yeni Sezon Takı Modelleri

Takı biz kadınlar için en arzulanan ve tutku ile bağlanılan aksesuarların başında gelmektedir. Bunun tersini söyleyebilecek çok az sayıda kadın vardır diye düşünüyoruz. İster gümüş olsun, isterse altın; ya da sadece basit bir boncuk olsun… Her sezonun asla vazgeçilemeyecek ender ürünlerinden olan takılar, kıyafetlerimiz ile uyumlu bir kombin sonucunda çok daha önemli bir ayrıntı haline gelebilmektedir.

 

Kadınlar ve Takı

İnsanoğlunun ilk günlerinden günümüze kadar kadın ve takılar birbirlerini muazzam bir şekilde tamamlayan ikili olarak bilinmektedir ve takı denildiğinde de insanın aklına ilk önce güzel bir kadın ve kullandığı aksesuarları gelmektedir. Antik çağları incelediğimizde ise bir çok farklı maddeden takı üretildiğini görebiliriz. Bu maddeler arasında hayvan ya da özellikle fil dişleri, kemikler, deri parçaları bulunmaktadır ve genellikle de kolyelerin uç kısımlarını oluşturmaktalar. Kolye kısımlarını ise genellikle bakırdan teller şeklinde görebiliriz. Ayrıca, değerli taşlardan da bir çok yüzük üretildiği tarihi çağlarda görülmektedir.

Takılar kullanıldığı çağlara göre farklılıklar göstermiştir. Bazı çağlarda gümüş işlemeli takılar rağbet görürken, bazı dönemlerde de altın kadınların favorilerinden olmuştur. İçinde bulunduğumuz dönemde ise sabit bir madene bağlı kalmaksızın; taşlı, pırlantalı, boncuklu, altınlı, deri ham maddeli ya da inciden üretilebilmektedir. Eski çağlara göre günümüzdeki takılar çok fazla seçenekten oluşmaktadır. Takıları üreten usta takıcıların da önemi en az takıların oluştuğu üretim malzemeleri kadar önemlidir ve değerini ustaların işçiliği de önemli miktarlarda belirleyebilmektedir.

 

Eski çağlarda takılar

Eski çağlarda takılar

 

Takılar ve Dişilik

Takıların, kadınlara ayrı bir cazibe, çekicilik ve dişilik kattığı yadsınamaz bir gerçektir. Dişiliğini ön plana çıkartmak isteyen kadınların sıklıkla başvurduğu yöntemlerden bir tanesi de seksi aksesuarlarla kombin oluşturmaktır. Sadece boyunda da kullanılmayan takılar gerektiğinde ayak bölgesinde, kollarda, kulakta ya da ellerde de kullanılabilir. Böyle durumlarda seçilen takıya göre dişiliği arttırmak mümkün olabilmektedir.

 

Takı Tasarımcıları ve Moda Tasarımcıları

Günümüz moda dünyasında ise, takıların çoğunluğu özel olarak işlenerek piyasaya sunulmaktadır ve moda haberleri bu takıların değerini her gün haber konusu olarak işlemektedir. Takıların işçiliğinin en az maddesi (altın, gümüş, inci, pırlanta, deri) kadar önemli olması nedeniyle; takıların değerlerini bu takıları üreten ustaların da belirlediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle günümüzde usta takıcıların yanı sıra moda tasarımcıları ve takı tasarımcıları da bir hayli önemli noktalara ulaşmışlardır. Bu nedenle de takı almadan önce takıların hangi tasarımcı tarafından üretildiğini de bilmek çoğu zaman faydalı olmaktadır.

 

Takı Sektörü

Günümüzde takıların en az kıyafetler kadar önemli olmasının ardından takı sektörü de önemli sektörlerden bir tanesi olmuştur. Öyle ki, bazen sadece takı tasarımlarının sergilendiği özel defilelere rastlanmaktadır. Çoğu zaman sade bir kıyafeti bile hoş şekilde ışıltılı hale getiren takılar, broşlar ya da kolyeler ile kombinlenmektedir.

Takıların kadınlara sağladı çekiliği elbette ki tartışmak gereksiz olacaktır. Fakat, değişen sanat anlayışı ve gelişmekte olan teknolojilerin de sağladığı yeni kaynaklar sayesinde kadınların güzellikleri daha da öne çıkabilmektedir. Her sezon yeniden tasarlanan küpe modelleri, kolye modelleri, bileklik modelleri, saat modelleri de bunun en belirgin göstergesidir.

2012 – 2013 sezonuna girdiğimiz bu günlerde sizler için birbirinden gösterişli ve şık takı modelleri albümünü sizler için inceledik. Altta yer alan fotoğraf galerimizde birbirinden şık takılar yer almaktadır. Bu takılara yönelik sizler de fikirlerinizi belirtirseniz bu yönde yeni haberler yapmak isteriz. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Matraş Çanta Koleksiyonu başlıklı makalemizde çanta koleksiyonu, geometrik desenli çanta ve giyim stili hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir