Sağlıklı Beslenme (Mevsimde Yetişen Sağlıklı Besinler)

Sağlıklı besinler ve sağlıklı beslenme için aldığımız, sebze ve meyveler bizi ne kadar koruyor? Acaba, aldığımız sebze ve meyvelerde hormon var mı? Sağlık için atılan yanlış adımlar ciddi sorunlara yol açabileceğinden, besinlerinizin hormonsuz olmasına özen gösterin! Özellikle ailenizde bir bebek veya bünyesi her an hastalanmaya elverişli kişiler varsa bu konuda çok daha hassas olmanız gerekmektedir.

Her sebze ve meyvenin yetiştiği ayrı birer zaman dilimi var. Çilek nasıl yaz meyvesi ise, portakal da bir o kadar kış meyvesidir. Fakat, marketlerde kışın ortasında bile çilek bulabiliyoruz. Çileğin yararları saymakla bitmez ama kışın yenen çilekten de yarar gelmez çünkü, mevsiminde yetişmeyen her besinde, hormon takviyesi var! Sağlıklı besinlerde ise hormon olmaz! Mevsimi olmayan bir meyve ya da sebze alırken bir daha düşünün ve size ne kadar zarar verebileceği aklınızdan asla çıkmasın.

 

Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Besinler

Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Besinler

 

 

Sağlıklı Besinlerle Sağlıklı Yaşam!

Hormonlu besinlerin kullanımı, sağlıklı insanlarda bile ciddi boyutlara varan zararlar verebilmekte. Sıklıkla tüketilen hormonlu gıdalar, obeziteden kanser riskine kadar pek çok hastalığın oluşumuna yol açar. Özellikle kışın yenen hormonlu besinler ve dengesiz beslenme pek çok kış hastalığının baş göstermesine neden olur.

Hormonlu gıdalardan uzak durmanın en etkili yolu ise, düzenli beslenmeyle birlikte sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmektir! Eğer, hangi meyve ve sebzenin hangi dönemlerde yetiştiğini bilirsek, evimize alacağımız besinleri ona göre seçebiliriz. Böylece beslenmemiz sağlıklı olur.

 

Sağlıklı Besinler Listesi!

Kış aylarında yetişen ve en çok tüketilen sağlıklı besinlerin başında, C vitamini ağırlıklı, portakal ve mandalina gelir. Her mevsim meyvesi olarak bilinen elma da, kış aylarının vazgeçilmezlerinden. Kış meyveleri listesine; nar, armut, ayva, muz ve greyfurtu da ekleyebiliriz.

Sebzeler açısından baktığımız zaman, kış mevsiminde yetişen sağlıklı besinler arasında liste başı, brokoli! Kış sebzeleri listesinin devamına baktığımız zaman, havuç, lahana, ıspanak, kereviz, karnabahar, pırasa, kırmızı turp, pazı ve brüksel lahanası göze çarpanlar arasında.

Sağlıklı beslenmek için, mevsiminde yetişen besinler kullanmanız, olası hastalıkları önlemede size yardımcı olacak!

 

 

Bir önceki yazımız olan Diyet Yaparken Mutsuz Olmayın! başlıklı makalemizde agresif, sağlıklı diyet ve stressten uzak hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir