Nasıl Sütyen Almalıyım?

Moda benim her şeyimdir diyorsanız ve eğer göğüsleriniz küçük ise süngerli ve destekli sutyenler tercih edilmelidir. Büyük göğüslü iseniz de almanız gereken ürünler küçültücü özelliği olan sutyenler olmalıdır.

Pembe Küçük Sütyen

Pembe Küçük Sutyen

Küçük göğüsler destekli ve süngerli sutyenler tercih etmeliler. Ayrıca balkonet tipi sutyenler küçük göğüslü bayanların göğüslerini dolgun ve dik göstermektedir. Bu yazımızda Moda Blogu farkıyla, birbirinden şık sutyen çeşitlerini ve hangi sutyenleri seçmeliyim sorularına yanıtlarını bulacaksınız.

Büyük göğüslü iseniz seçmeniz gereken sutyenler, küçültücü özelliği olan sutyenler olmalıdır. Minimizer sutyenler de denebilir. Göğüslerinizi küçük gösterecektir. Büyük göğüslü bayanların sutyeni göğüsleri iyice kavramalıdır.Askıları kalın ve tenini yıpratmayan şekilde olmalıdır.

Gece elbiselerinde veya dekolte elbiselerde kullanmanız gereken sutyen şekilleri ise sutyen ortası dekolte olanlar veya straplez dekolte elbise ise straplez veya göğse yapışan silikon sutyenlerden olabilir.

 

Sutyen Ölçünüzü Biliyor Musunuz?

Size uygun olan beğendiğiniz sutyeni denemeden alabilmeniz için doğru sutyen ölçünüzü doğru olarak biliyor olmanız gerekir. Sutyen ölçünüzü doğru olarak hesaplayabilmek için birkaç noktayı bilmeniz gerek. İşte bu noktalar…

Sutyen ölçünüz iki değerden oluşur. Beden ve cup (bone) ölçüsü. Beden ölçüsü vücut büyüklüğü ile ilgiliyken cup ölçüsü meme büyüklüğüyle ilgilidir. Genelde meme büyüklüğü ile beden orantılı olduğundan, her model için ayrı cuplar üretilmez.

 

desenli victoria secret sutyen

desenli victoria secret sutyen

 

Sutyen beden ölçünüzü nasıl bulursunuz?

Göğüs çevrenizin ölçüsünü almak için mezurayı memelerinizin altından göğüs kafesine çepeçevre dolayın. Mezuranın göğüslerin altından ve sırtınızda düz, yatay bir çizgi oluşturacak biçimde geçmesine özen gösterin.
Örneğin çevre ölçünüz 76 ise kullanmanız gereken sutyen 80 beden olmalıdır. Sutyen bedenleri 5 cm’lik birimler halinde yükseldiğinden ana birimi geçen değerlerde bir üst beden alınmalıdır.

Meme altı çevresine göre sutyen bedenini bulmak

– 70 cm. ve altı 70,
– 71-75 cm.arası 75,
– 76-80 cm. arası 80,
– 81-85 cm.arası 85,
– 86-90 cm arası 90,
– 91-95 cm.arası 95,
– 96-100 cm. arası 100.
zebra desenli sutyen

zebra desenli sutyen

Sutyen cup (bone) ölçüsünü bulmak
Mezuranızı yine sırttan öne doğru, ancak bu kez memelerinizin ucundan (üstünden) geçecek biçimde çevreleyin. Çıkacak olan değer, birinci aşamada elde edilen meme altı çevresi değerinden daha fazla bir uzunluk olacaktır. Bu fark cup ölçüsünü verir.

Sutyen cup ölçüsü

– 6.5 cm’den küçükse A,
– 6.5-13 cm. arası B,
– 14 – 19.5 cm. arası C,
– 19.5-26 cm. arası D,
– 26 cm’den büyükse DD.
Örneğin meme altı çevrenizin 73 cm, meme üstü çevrenizin 86 cm olduğunu varsayalım. İki ölçü arasındaki fark 11 cm olduğundan cup ölçünüz B olmalıdır. Dolayısı ile sutyen ölçünüz 75B’dir.
Eğer sutyende cup belirtilmemişse B olarak düşünülebilir. Zaten kadınların çok büyük bir çoğunluğu B cup ölçüsünü kullanmaktadır.
NOT: Ölçünüzü, göğüslerinizde oluşacak şişlik ve gerginlikten etkilenmemesi için regl olmadan bir kaç gün öncesinde alınız.
Sutyen modelleri için bir altta yer alan fotoğraf galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2015 Abiye Modelleri başlıklı makalemizde 2014 abiye modelleri, dekolteli elbise modelleri ve kırmızı elbise çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir