Çanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Senelerdir bildiğimiz ve duyduğumuz kadarıyla kadınların ayakkabı tutkusu belki de asırlar öncesine dayanmaktadır. Kadınlar yeni bir ayakkabıya asla hayır diyemezler ve ayakkabılar kadınlar için vazgeçilemez ya da önlenemez bir arzudur. Çanta için de benzer bir arzu ve tutku söz konusudur. Ancak, kadınların bu özelliği ayakkabı ile meşhurlaşan “kadınlar birer ayakkabı delisidir” klişesi kadar önemsenmemektedir belki de erkekler tarafından farkına varılamamaktadır. Yazının sonunu bekleyemeden şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Kadınlar için bir ayakkabı neyse, çanta da aynı şekilde heyecan ve tutku oluşturmaktadır. Bunu tüm kadın okuyucularımız da kesinlikle onaylayacaktır.

Not: Kadın kelimesini her zaman bayan kelimesine tercih etmekteyim ve bunun hiç bir ekstra anlamı yoktur. Öyle ki bayan kelimesini erkeklerin uydurduğu ve anlamsız “bay -mak fiilinden türetilmiş” bir şekilde türetildiğini bir çok edebiyatçı gibi ben de düşünmekteyim.

 

Kadın Çantaları

Hiç bir zaman yanımızdan ayıramadığımız artık mükemmel arkadaşlarımızdan olan çantalarımız içerisinde her gün yeni bir sık saklarız, bizden başkalarının asla bilemeyeceği… Dışarıdan moda ve görsel aksesuar olarak görülen çantalarımızın aslında iç kısımlarında bizi anlatan onlarca farklı detay mevcuttur. Neleri severiz, nelerden hoşlanırız, alışkanlıklarımız nelerdir, yaşam tarzımızı ve hatta bazen de kişiliğimizi en iyi yansıtan detayımız neredeyse çoğu zaman çantalarımız olmaktadır. Ancak, bazı zamanlarda farkına bile varamadığımız halde çantalarımız bizim moda anlayışımızı ve yaşam tarzımızı aynı anda yansıtan aksesuarlarımız olmaktadır. Özellikle de ebatları, kullanım özellikleri, rengi, tarzı ya da kıyafetimiz ile nasıl birleştirdiğimiz bizim farklılığımızı ortaya çıkartabilecek en önemli detay olmaktadır.

 

Çanta Nasıl Olmalı?

Çanta almadan önce alttaki detaylara muhakkak dikkat etmeliyiz.

 • Pahalı marka bir çanta alıyorsak, bu çanta sonradan o markanın klasiklerinden olabilecek bir çanta olmalı.
 • Yanımızda çok fazla eşya taşıyorsak, çantamız da kesinlikle büyük olmalı.
 • Kesinlikle yaşam tarzımıza ve alışkanlıklarımıza uygun bir çanta olmalı.
 • Çantamızı almadan önce tıpkı bir kıyafet alıyormuş gibi ayna karşısında denemeliyiz ve bir kıyafet alıyormuş edasıyla onun üzerimizde yakıştığına emin olmalıyız.
 • Kıyafetlerimizin genelini aklımıza getirerek, kıyafetlerimizin çoğunluğuna uygun çantalar almayı tercih etmeliyiz. Bunun nedeni ise, her kıyafetimize uygun bir çanta alamayabiliriz. Ancak, ortak birden çok kıyafetimiz ile aynı çantayı çok rahatlıkla kullanabiliriz.
 • Toka, düğme ve fermuar gibi detayları muhakkak kontrol etmeliyiz çünkü en fazla muhtemel sorunlar bu parçalarda yer almaktadır.
 • Günlük kullanacağımız çantaların ağızlarının kesinlikle çok sağlam kapanabiliyor olması gerekmektedir çünkü içerisine telefonlarımız ve cüzdanlarımız gibi çok değer eşyalarımızı koyacağız. Her an açılabilen bir çanta bizi çok büyük pişmanlıklara sürükleyebilmektedir.
 • Çok ağır ve çok zor açılabilen/kapatılabilen çantaları tercih etmemeliyiz çünkü çantanın içine de yanımızda taşıyacağımız eşyaları koyacağımızdan dolayı ağırlık çok önemli olacaktır.
 • Kesinlikle ama kesinlikle kilo ve boy ölçülerimizi çanta almadan önce göz önünde bulundurmalıyız.

 

Moda Blogu olarak bizim tavsiyelerimiz bunlardan oluşuyor. Peki şu ana kadar sizin deneyimleriniz nelerdir? Eğer, eksik gördüğünüz noktalar var ise lütfen yorum olarak paylaşarak sizler de bu içeriğe katkıda bulunmaktan çekinmeyiniz.

 

Daha önceden paylaşmış olduğumuz Lacoste 2013 Sonbahar Kış Çanta Modelleri adlı haberimizde ise 2013 senesinin şık çanta modelleri hakkında görüşlerimizi ve moda çantaları paylaşmıştık, isterseniz bu haberimize de göz atabilirsiniz.

Bu haberi  beğendiyseniz Twitter‘da paylaşabilir ya da Facebook‘ta beğenebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Matraş Çanta Koleksiyonu başlıklı makalemizde çanta koleksiyonu, geometrik desenli çanta ve giyim stili hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

1 Response

 1. nesrin dedi ki:

  Cok pahali cantalara pvc yazio yada pü.internette kimi pvc deriden daha dayaniklidir yazio.kimi deri daha iidir bise olmaz yazio.o kadar para verilecek en iyisi en saglami olsun bari diye dusunuo insan.bu konularada deginirseniz bilmeyenler kafasi karisik olanlar aydinlanabilir.tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir