Argan Yağı Kullanmanın Püf Noktaları

Argan yağı Fas yağı olarak da bilinir. Afrika, Avrupa ve ülkemizde son zamanlarda popüler olan argan yağı ağacı genelde Fas’ta yetişmektedir. Bu ağaçların 120 ile 500 yıl arasında yaşabilmektedir. Argan yağını elde etmek oldukça zor bir işlemdir. Önce ağaçtan toplanan zeytin şeklindeki bitkiler kurutulur. Ardından bu bitkiler teker teker soyulur ve kavrulur. Kavrulduktan sonra bitki el ile ezilir yağı çıkarılmış olur. Bu ağaçların şuanda tükenme tehlikesi vardır. Elde edilmesi zor olduğundan bu yağ biraz pahalıdır. Ama pahalı olduğu kadar bu yağın cilde faydaları da oldukça fazladır.

Argan yağı özellikle saçın bakımı için bayanların vazgeçemediği yağdır. Vazgeçmemekte haklı sayılırlar. Çünkü argan yağı saç köklerinin beslenmesi için son derece iyi bir yöntemdir. Yağ saça parlaklık verirken, kırıklara da çözüm olmaktadır.  Argan yağı kullanmanın belirli birkaç püf noktası vardır. Burada bu püf noktalarının neler olduğuna değineceğiz.

Argan yağını kullanırken özellikle sahte mi yoksa orijinal argan yağı mı olduğuna dikkat etmelisiniz. Üretimi zor olduğundan argan yağı pahalıdır. Eğer bir yerde ucuz bir argan yağı görürseniz bunun sahte olduğunu ucuzluğundan hemen anlamanız gerekir.
Yağı yüzünüze uygularken yüzünüzü önceden temizlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer yüzünüz temiz olursa çok daha iyi sonuçlar alırsınız. Argan yağını birkaç damla alarak yüzünüze sürmeniz yüzünüzdeki kırışıklıklara, siyah noktalara ve sivilcelere çok iyi gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Abiye Bayan Saç Modelleri başlıklı makalemizde abiye saç, abiye saç modelleri ve abiye saç stili hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir