10 Haftalık Hamilelik Gebelik

Anne karnında büyümeye devam eden bebek artık embriyo olmaktan çıkıp mandalinadan hafif küçük, çilekten hafif büyük olmak üzere ortalama 3 cm’lik bir boya sahip olmaktadır. Bu aşamada bebek, en kritik ve en önemli aşamasını tamamlamış bulunmaktadır. Bu aşamadan sonra bebeğin organları ve dokuları hızla gelişme ve olgunlaşma sürecine girecektir. Tıp dilindeki anlamıyla fetal periyot başlamış bulunmaktadır.

10 haftalık hamilelik gebelik

10 haftalık hamilelik gebelik

 

10 Hafta Gebelik Hamilelikte Bebeğin Görünümü ve Gelişimi

Bu hafta bebek, sıvı yutabilmektedir. Böbrek, bağırsak, karaciğer ve beyin gibi hayati öneme sahip olan organları oluşmuş ve işlemeye başlamıştır. Hamilelik süresincede gelişme devam edecektir. El ve ayak parmaklarında tırnak yapısı oluşmaya başlamakla birlikte, ayva tüyü yapısında saçlarda oluşmaya başlamıştır.

Artık bebek, el ve ayak uzuvlarını bükebilmektedir. Bebek ayaklarını, vücudunun ön kısmına çekebilir durumdadır. Omurgasının ana hattı, teninden seçilebilir duruma gelmiştir. Bebeğin alın kısmı, gelişmekte olan beyni ile birlikte geçici olarak hafif şişkin yapıda olup kafasının bir miktar yukarısındadır. Neredeyse vücut uzunluğunun yarısını kadardır.

Bu haftayla birlikte annenin göğüsleri giderek irileşmekte ve giymekte olduğu günlük kıyafetleri iyice dar gelmeye başlamış olabilir. Annenin orta kısmındaki kalınlaşma, hafif kilo alımı ve şişkinlikle ilgilidir. Kullanılan kıyafetlerin bel kısımlarının elastik yapıda olup, göbeğin bir miktar alt kısmında kullanılması doğru bir davranış olacaktır. Annenin kıyafetleri içinde kendisini rahat hissetmesi bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir.

 

10 Hafta Gebelik Hamilelikte Beslenme

10 Hafta Gebelik Hamilelikte Beslenme

10 Hafta Gebelik Hamilelikte Beslenme

Hamilelik süresince, vücudun ihtiyaç duyacağı protein miktarı artmaktadır. Alınan protein miktarı ile birlikte yağ oranı da yükselecektir. Eğer alınan kalorilere dikkat edilmesi gereken bir vücut yapısı varsa; az yağlı protein kaynakları ile beslenilmesi doğru bir davranış olacaktır. Şayet fazla kilo alınırsa, kilolarla birlikte tansiyon yükselecek ve sağlık olumsuz yönde etkilenecektir. Aynı önem derecesiyle birlikte rejim yapılmaya çalışılmaması da önemli bir husustur. Bu hafta daha çok tercih edilmesi gereken ve kaçınılması gereken besinler aşağıda verilmektedir.

Günlük olarak 6 – 8 bardak su mutlaka içilmelidir.

Yemeklerin hazırlanma aşamasında katı yağ yerine sıvı yağ tercih edilmelidir.

Tuzun, iyotlu çeşidini kullanmaya özen gösterilmelidir.

Şekerli ürün tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Çay, kahve ve kola gibi içecekler yerine bitki çayı çeşitleri tercih edilmelidir. (Mümkünse yeşil çay, ada çayı kasılmalara sebebiyet verebilir.)

Çiğ et türevi olan; salam, sucuk, sosis ve sakatattan uzak durulmalıdır.

Mevsimine uygun olan sebze ve meyveler tercih edilmelidir.

Mümkün olduğunca midye ve konserve balık tüketilmemesi uygun olacaktır.

İçerisinde katkı maddesi olan her türlü besinden uzak durulmalıdır. (katkı maddeli besinlerin içindeki toksin, bebeğin beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.)

 

NOT: Hamileliğin her döneminde sigara ve alkolden uzak durunuz.

Bir önceki yazımız olan 2015 Yaz Ayakkabı Modası başlıklı makalemizde ayak sağlığı, ayakkabı modası ve kadın ayakkabısı hakkında bilgiler verilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir